Probability of States***********************************************************
ID: 2664584 • Letter: P
Question
Probability of States************************************************************Investment Occurrence Returns
Economic boom 18% ****************************************************************************20%
Economic growth 42%***************************************************************************16%
Economic decline 30%*************************************************************************** 3%
Depression 10% ************************************************************************** MINUS 25%
Explanation / Answer
E(X)=mean= 0.18*0.2+0.42*0.16 +0.3*0.03 - 0.1*0.25 = 0.0872 (8.72%)
E(X^2) =0.18*0.2^2+0.42*0.16^2 +0.3*0.03^2 + 0.1*0.25^2 = 0.024472
Var(X)=E(X^2) - [E(X)]^2 = 0.024472 - 0.0872^2 = 0.01686816
Standard deviation = 0.01686816 =0.1298 (12.98%)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.