You are considering an investment in the common stock of Keller Corp\'s stock, w
ID: 2664591 • Letter: Y
Question
You are considering an investment in the common stock of Keller Corp's stock, which is expected to pay a dividend of $2 a share at the end of the year (D1 = $2.00). The stock has a beta equal to 0.9. The risk-free rate is 5.6%, and the market risk premium is 6%. The stock's dividend is expected to grow at some constant rate g. The stock currently sells for $25 a share.Assuming the market is in equilibrium, what does the market believe will be the stock price at the end of 3 years? (That is, what is P1?)
Explanation / Answer
E(R) = R(f) + R(m)- R(f)* beta
E(R) = 5.6% + 6%
E(R) = 11.6%
P0 = Div1/r-g
$25 = $2/.116 - g
g=.036 or 3.6%
P1 = P0(1+ g)
P1 = $25(1+.036) = $25.9
P2 = $25.9(1+.036) = $26.83
P3 = $26.83(1+.036) = $27.80
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.