Hazardous Waste Residential Waste Total Assets 13,900,000 70,600,000 Noninterest
ID: 2664605 • Letter: H
Question
Hazardous Waste Residential Waste
Total Assets 13,900,000 70,600,000
Noninterest-bearing current liabilities 3,040,000 10,400,000
Net Income 1,610,000 5,940,000
Interest expense 1,220,000 7,320,000
Required rate of return 14% 14%
Tax rate 30% 30%
Calculate ROI for both subsidiaries
_________________% (Hazardous)
__________________% (Residential)
Calculate EVA for both subsidiaries. Since no adjustments for “accounting distortions” are being made, EVA is equivalent to residual income.
$_____________
$_____________
Explanation / Answer
Return on investemnet : for Hazardous waste is =net income / total assets = $1610000 / $1,3900000] = 0.1158 percent =____11.58_% (Hazardous). for Residential waste is net income / total assets = [$5940000/70600000] =0.084percent _______8.4 % (Residential) EVA for Hazardous waste is = [PAT+INTEREST(1-t)]-c* CAPITAL EMPLOYED here capital employed= [ Total assts - current liabilities] = [ 13,900,0000 - 3,040,000 ] =1,08,60000 EVA = [1610000+1220000(1-0.30)-0.14(1,08,60000) =[2464000-1520400] =$943600 EVA for Residential waste is .. = [PAT+INTEREST(1-t)]-c* CAPITAL EMPLOYED here capital employed= [ Total assts - current liabilities] = [70,600,000-10,400,000] =60200000 EVA = [5940000+7320000(1-0.30)-0.14(60200000) =[11064000-8428000] =$2636000 = [$5940000/70600000] =0.084percent _______8.4 % (Residential) EVA for Hazardous waste is = [PAT+INTEREST(1-t)]-c* CAPITAL EMPLOYED here capital employed= [ Total assts - current liabilities] = [ 13,900,0000 - 3,040,000 ] =1,08,60000 EVA = [1610000+1220000(1-0.30)-0.14(1,08,60000) =[2464000-1520400] =$943600 EVA for Residential waste is .. = [PAT+INTEREST(1-t)]-c* CAPITAL EMPLOYED here capital employed= [ Total assts - current liabilities] = [70,600,000-10,400,000] =60200000 EVA = [5940000+7320000(1-0.30)-0.14(60200000) =[11064000-8428000] =$2636000 EVA for Residential waste is .. = [PAT+INTEREST(1-t)]-c* CAPITAL EMPLOYED here capital employed= [ Total assts - current liabilities] = [70,600,000-10,400,000] =60200000 EVA = [5940000+7320000(1-0.30)-0.14(60200000) =[11064000-8428000] =$2636000Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.