Investors require a 15% rate of return on Levine Company\'s stock (that is , r s
ID: 2664705 • Letter: I
Question
Investors require a 15% rate of return on Levine Company's stock (that is , rs=15%)
a) What is its value if the previous dividend was D0=$2 and investors expect dividends to grow at a constant annual rate of (1) -5% (2) 0% (3) 5% (4) 10% ?
b) Using data from Part a, what would the Gordon (constant growth) model value be if the required rate of return was 15% and the expected growth rate was (1) 15% (2) 20% ? Are these reasonable result ? Explain.
c) Is it reasonable to think that a constant growth stock could have g>rs ? Explain.
Explanation / Answer
a.
P0 = D0(1+g)/r-g
P0 = $2(1+(-.05)/0.15 - (-.05) = $9.5
P0 = $2(1+0)/0.15 -0 = $13.33
P0 = $2(1+.05)/0.15 - .05 = $21
P0 = $2(1+.10)/0.15 - 0.10 = $44
b.
P0 = D0(1+g)/r-g
P0 = $2(1+.15)/0.15 - 0.15 = Infinity
P0 = $2(1+.20)/.15 -.20 = -$48
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.