The Patrick Company\'s cost of common equity is 16%, its before-tax cost of debt
ID: 2664793 • Letter: T
Question
The Patrick Company's cost of common equity is 16%, its before-tax cost of debt is 13%, and its marginal tax rate is 40%. The stock sells at book value. Using the following balance sheet, calculate Patrick's WACC.
Assets Liabilities & Equity
Cash $120
Accounts receivable $240
Inventories $360 Long-term debt $1152
Plant and equipment, net $2160 Common equity $1728
Total asset $2880 Total liabilities and equity $2880
Explanation / Answer
Cost of Common Equity(RE) = 16% Cost ofDebt (RD) = 13% Marginal TaxRate (T) = 40% Target CapitalStructure: Common Equity(E/V) = $1,728 / $2,880 = 0.60 Debt (D/V) = $1,152 / $2,880 = 0.40 CalculatingWeighted Average Cost of Capital (WACC): WACC = (E/V) *RE + (D/V) * RD (1-T) WACC = (0.60 *0.16) + [0.40 * 013 * (1-0.40)] WACC = 0.096 + (0.40 *0.078) WACC = 0.096 +0.0312 WACC = 0.1272 (or)12.72% Weighted AverageCost of Capital (WACC) = 12.72%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.