A proposed project has fixed costs of $ 43,000 per year. The operating cash flow
ID: 2665647 • Letter: A
Question
A proposed project has fixed costs of $ 43,000 per year. The operating cash flow at 8,000 units is $ 79,000. Ignoring the effect of taxes, what is the degree of operating leverage? If units sold rise from 8,000 to 8,500, what will be the increase in operating cash flow? What is the new degree of operating leverage?so far I have gotten to the first question but I need help with the last two.
here's what I got for Question 1:
FC = 43,000
OCF at 8,000 units = 79,000
DOL = 1 + FC / OCF
DOL = 1 + 43,000 / 79,000
DOL = 1.5443
Explanation / Answer
In the first step we find increase in operating cash flow So operating cash flow at 8,000 units is $ 79,000 operating cash flow after increase is at 8,500 units is $ ? 8000----------------------$79000 8500----------------------$? 8500/8000 * 79000 = 83937.5 So the increase in operating cash flow is 83937.5 – 79000 = 4937.5 Now we look at What is the new degree of operating leverage FC = 43,000 OCF at 8,500 units = 83937.5 DOL = 1 + FC / OCF DOL = 1 + 43,000 / 83937.5 DOL = 1.5122 new degree of operating leverage is 1.5122
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.