Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

On January 1, 2011, Ritter Company granted stock options to officers and key emp

ID: 2666177 • Letter: O

Question


On January 1, 2011, Ritter Company granted stock options to officers and key employees for the purchase of 10,000 shares of the company's $1 par common stock at $20 per share as additional compensation for services to be rendered over the next three years. The options are exercisable during a five-year period beginning January 1, 2014 by grantees still employed by Ritter. The Black-Scholes option pricing model determines total compensation expense to be $90,000. The market price of common stock was $26 per share at the date of grant. The journal entry to record the compensation expense related to these options for 2011 would include a credit to the Paid-in Capital—Stock Options account for
Answer




a.


$20,000.





b.


$30,000.





c.


$0.





d.


$18,000.

Explanation / Answer

Undere Fair value method.. Option "a" is the correct answer. Stock option price  = $20 And Market price  =   $26(Intrinsic price) Differenace = $26-20 = $6 For 10000 shares = $60000 For each of 3 years = $60000 /3 = $20000 Undere Black scholes model.. 90000/3 =$30000
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote