Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Georgetown Motorcar (GM) common stock currently a is selling for $ 71.44, which

ID: 2667350 • Letter: G

Question

Georgetown Motorcar (GM) common stock currently a is selling for $ 71.44, which it 19 limes its earnings per share (EPS). The most recent dividend paid by GM was $2.00 per share. What is GM's current KPS? What is GM's current dividend payout ratio? (Hint: The payout ratio refers to the percentage of earnings that is paid as dividends.) Assume that GM does not expect to grow in the future and investors require a 12 percent return to invest in the company's stock Compute both the dividend yield and the growth provided by GM's stock. (Hint: The dividend yield is die dividend divided by the current market price of the stock.) The industry P/E ratio normally varies from around 11x to 14x. Using these industry averages, estimate the price at which CM should sell. Discuss some factors that might Justify GM's P/E ratio being greater than the industry average.

Explanation / Answer

1.

            Common stock selling price is 19 times to EPS.

                        EPS*19           = $71.44

                        EPS                 =$71.44/19

                        EPS                 =$3.76

2.

            Current dividend pay out ratio = Dividend per share/EPS

                                                            = $2/$3.76

                                                            =0.531

                        Dividend pay out ratio is 53.1%.

3.

            Required rate of return = Dividend/Current selling price of the share + Growth

                                    12%     = $2/$71.44 +Growth

                        Growth              = 12% - 2.8%

                                                =9.2%

4.

            Price earning ratio = price per share/earning per share.

                        11%            =Price per share/$3.76

                        Price per share = 0.11*3.76

                                                =0.4136

                        14%                 =Price per share/EPS

                        Price per share =0.14*3.76

                                                =0.5264

                        Average of these two prices   = (0.4136 +0.5264)/2

                                                                        =0.94/2

                                                                        =0.47.

                        The price per share is that GM should sell is $0.47.

5.

            Buying a share when price earning ratio is low that will increase the EPS of the company. This is the factor price per share greater than the industry.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote