Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

At the current time Warren Industries can issue 15-year, $1,000 par-value bonds

ID: 2667769 • Letter: A

Question

At the current time Warren Industries can issue 15-year, $1,000 par-value bonds paying annual interest at a 12% coupon rate. As a result of current interest rates, the bonds can be sold for $1,010 each. Flotation costs of $30 per bond will be incurred in the process (which implies that f = 2.97%, or 0.0297 in decimal form) and the firm is in a 40% tax bracket.
(a) Find the net proceeds from the sale of each bond for Warren Industries.
Calculate the before-tax and the after-tax cost of debt for Warren Industries
(b) Calculate the before-tax and the after-tax cost of debt for Warren Industries

Explanation / Answer

a) Net Proceed from each Bond = 1010-30 = 980 b) Before tax Cost of Bond PV (after Floation Cost) 980 NPER 15 PMT 120 FV 1000 Rate 12.30% After Tax Cost of Debt = 12.30*(1-.40) = 7.38%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote