Suppose you are the money manager of a $5.03 million investment fund. The fund c
ID: 2668703 • Letter: S
Question
Suppose you are the money manager of a $5.03 million investment fund. The fund consists of 4 stocks with the following investments and betas:Stock A: $420,000 (investment), 1.50(Beta)
Stock B: $680,000 (Investment), -0.50 (Beta)
Stock C: $1,180,000 (investment), 1.25 (Beta)
Stock D: $2,750,000 (investment), 0.75 (Beta)
A) If the market's required rate of return is 13% and the risk-free rate is 7%, what is the fund's required rate of return? (ROUND YOUR ANSWER TO TWO DECIMAL PLACES)
*please show how to derive answer, thanks!
Explanation / Answer
r(m) = r(f) + b * r(p)
r(m) = market rate = 13 %
r(f) = risk free rate = 7%
r(p) = risk premium in %
b = beta = 1 (for market)
So, r(p) = 13 - 7 = 6%
Beta of portfolio, b(P)
= (0.42*1.50+0.68*(-0.5)+1.18*1.25+2.75*0.75)/5.03
= 0.761 approx.
Fund's required rate of return, r
= r(f) + b(P) * r(p)
= 7 + 0.761 * 6
= 11.566 % = SAY 11.57 % (ANSWER)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.