The following table gives Foust Company\'s earnings per share for the last 10 ye
ID: 2669087 • Letter: T
Question
The following table gives Foust Company's earnings per share for the last 10 years. The common stock, 7.4 million shares outstanding, is now (1/1/09) selling for $80 per share, and the expected dividend at the end of the current year (12/31/09) is 45% of the 2008 EPS. Because investors expect past trends to continue, g may be based on the historical earnings growth rate. (Note that 9 years of growth are reflected in the 10 years of data.)
Year/EPS
1999,$3.90
2000,$4.21
2001,$4.55
2002,$4.91
2003, $5.31
2004, $5.73
2005,$6.19
2006,$6.68
2007,$7.22
2008, $7.80
The current interest rate on new debt is 8%, Foust's marginal tax rate is 40%, and its capital structure, considered to be optimal, is as follows:
Debt $118,000,000
Common Equity $147,000,000
Total Liabilities and equity $265,000,000
a. Calculate Foust's after-tax cost of debt. Round your answer to two decimal places.
_________%
b. Calculate Foust's after-tax cost of common equity. Calculate the cost of equity as rs = D1/P0 + g. Round your answer to two decimal places.
___________%
c. Find Foust's WACC. Round your answer to two decimal places.
_______________ %
Explanation / Answer
According to the given information, Common shares outstanding = 7,400,000 Current price of common share = $80 Expected dividend (D1) = 45% of 2008 EPS According to the given data of EPS, the growth rate is constant and it is comes to 8%. If we consider any of the years, then the growth rate comes to EPS growth rate = (EPS in 2000 - EPS in 1999) / EPS in 1999 = ($4.21 - $3.90) / $3.9 = $0.31 / $3.9 = 0.08 or 8% Therefore, the growth rate comes to 8% Similary, if we calculate the growth rate for the next years we get the same value of 8% The current interest rate on new debt = 8% Marginal tax rate = 40% Weight of debt = $118,000,000 / $265,000,000 = 0.4453 or 44.53% Weight of equity = $147,000,000 / $265,000,000 = 0.5547 or 55.47% a) Calculating the after-tax cost of debt: We know that the cost of debt is 8% which is nothing but the current interest rate on the debt. After-tax cost of debt = Before-tax cost of debt (1 - Tax rate) = 8% (1 - 0.40) = 0.08 (0.60) = 0.048 or 4.80% Therefore, the after-tax cost of debt is 4.80% b) Calculating the after-tax cost of common equity: According to Dividend growth model, the cost of common equity is calculated as Cost of equity = (D1 / P0) + g where D1 = 45% ($7.80) = $3.51 P0 = $80 g = 8% Substituting the values in the above formula, we get Cost of equity = ($3.51 / $80) + 0.08 = 0.043875 + 0.08 = 0.1239 or 12.39% Therefore, the cost of common equity is 12.39% Note that common dividends are not tax deductible, so there is no adjustment for the cost of common equity. c) Calculating the WACC usingt the formula: The formula for calculating the WACC is WACC = (Wd x Rd) + (We x Re) where Wd is the weight of debt Rd is the after-tax cost of debt We is the weight of equity Re is the cost of equity WACC = (0.4453 x 0.048) + (0.5547 x 0.1239) = 0.02137 + 0.06873 = 0.0901 or 9.01% Therefore, the value of WACC is 9.01%Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.