Profits and Taxes. Ten months ago George Jetson, from Orbit City, Illinois, inve
ID: 2670730 • Letter: P
Question
Profits and Taxes. Ten months ago George Jetson, from Orbit City, Illinois, invested $1000 by buying 100 shares of the Can't Lose Mutual Fund, an aggressive growth no-load mutual fund. George reinvested his dividends all year so now has 112 shares. So far, the NAV for George's investment has risen from $10 per share to $13.25. What is the percentage increase in the NAV of George's mutual fund? If George redeemed the first 100 shares of his mutual fund investment for $13.25 per share, what would be his capital gain over the amount invested? Assuming George pays income taxes at the 25 percent rate, how much income tax will he have to pay if he sells those first 100 shares?Explanation / Answer
a) 13.25-10 = 3.25 3.25/10 = 32.5% b) 13.25 x 100 = 1,325 1,325 - 1000 = $325 c) 1,325 x .25 = $331.25
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.