Clap Off Manufacturing uses 1,300 switch assemblies per week and then reorders a
ID: 2671070 • Letter: C
Question
Clap Off Manufacturing uses 1,300 switch assemblies per week and then reorders another 1,300. Assume the relevant carrying cost per switch assembly is $5 and the fixed order cost is $575.
Required:
(a) Calculate the carrying costs. (Do not include the dollar sign ($).)
Carrying costs $
(b) Calculate the restocking costs. (Do not include the dollar sign ($).)
Restocking costs $
(c) Calculate the economic order quantity. (Round your answer to 2 decimal places (e.g., 32.16).)
Economic order quantity
(d) Calculate the EOQ number of orders per year. (Round your answer to 2 decimal places (e.g., 32.16).)
Number of orders per year
Explanation / Answer
Given, Order Cost, C= $575, Holding Cost, h= $5 per switch per week Demand, D= 1300 switch assemblies per week Current Order Qty, Q= 1300 (a) Carrying Cost = (Q/2)*h = (1300/2) * 5 = $3250 (b) Order Cost = C*D/Q = 575*1300/1300 = $575 T (b) EOQ, Q* = sqrt(2*C*D/h) = sqrt(2*575*1300/5) = 546.8 (d) Number of orders = D/Q* = 1300/546.8 = 2.38 ~ 3 orders per week Number of orders in a year = 52* 2.38 = 123.76 (assuming 52 weeks)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.