Jasper Furnishings has $400 million in sales. The company expects that its sales
ID: 2672950 • Letter: J
Question
Jasper Furnishings has $400 million in sales. The company expects that its sales will increase 8% this year. Jasper's CFO uses a simple linear regression to forecast the company's inventory level for a given level of projected sales. On the basis of recent history, the estimated relationship between inventories and sales (in millions of dollars) is shown below.
Inventories = $35 + 0.21(Sales)
1. Given the estimated sales forecast and the estimated relationship between inventories and sales, what are your forecasts of the company's year-end inventory level? Round your answer to the nearest hundredth of million dollar.
$_____________ millions
2. What are your forecasts of the company's year-end inventory turnover ratio? Round your answer to two decimal places.
_________________ ratio
Explanation / Answer
Sales=$400 million
g=8%
S1==$400 million x 1.08=432 million
Inventories = $35 + 0.21(Sales)
=$35 + 0.21 x 432
=$35 + 90.72 =125.72
Since this relationship is expressed in thousands of dollars,
Inv. =125.72 x $1000=125720
Sales/Inv. = 432 /125720 =0.003436 million
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.