Holiday Lumber buys $8 million of materials (net of discounts) on terms of 3/5,
ID: 2673057 • Letter: H
Question
Holiday Lumber buys $8 million of materials (net of discounts) on terms of 3/5, net 35; and it currently pays after 5 days and takes discounts. Holiday Lumber plans to expand, which will require additional financing. Assume 365 days in year for your calculations.1. If Holiday Lumber decides to forgo discounts, how much additional credit could it obtain? Round your answer to the nearest cent.
$____________
2. What would be the nominal cost of that credit?
37.62%
3. What would be the effective cost of that credit? Round your answer to two decimal places.
_______________%
Explanation / Answer
1. If Holiday Lumber decides to forgo discounts, how much additional credit could it obtain? Round your answer to the nearest cent.
$8,000,000/365*(35-5) days = $657,534.25
2. What would be the nominal cost of that credit?
Nominal cost of trade credit = 3/97 * 365/30 = 37.63%
3. What would be the effective cost of that credit? Round your answer to two decimal places.
Effective cost of trade credit = (1 + 3/97)365/30 – 1 = 1.2240 – 1 = 11.54 %
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.