Assume you have two bonds. Bond A has 25 years to maturity, a 14% annual coupon
ID: 2673861 • Letter: A
Question
Assume you have two bonds. Bond A has 25 years to maturity, a 14% annual coupon rate, and a maturity value of $1,000. Bond B has 25 year to maturity, a 6% annual coupon rate and a maturity value of $1,000. Both bonds sell at a yield to maturity of 10%.1) Compute the price of the bonds at time period zero (give answer in dollars and cents).
A:
B:
2) Compute the current yield on both bonds (give answer to two decimal places as a percent, i.e., .1042 = 10.42%).
A:
B:
3) Compute the expected capital gain yield on both bonds (give answer to two decimal places as a percent, i.e., .1042 = 10.42%).
A:
B:
4 If an investor asks which bond would be a better investment, what would you say?
Explanation / Answer
1) a. Price is $1,363.08
b. Price is $636.92
2) a. 140/1363.08=10.27%
b. 60/636.92=9.42%
3) a. 10-10.27=-.27%
b. 10-9.42= .58%
4) b is a better option because it has a better expected capital gains yield
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.