after graduation, John plans to work for ABC co for 12 years and then start his
ID: 2674817 • Letter: A
Question
after graduation, John plans to work for ABC co for 12 years and then start his own business. he expect to save and deposit $7,500 a year for the first 6 years (t = 1 through t = 6) and $15,000 annually for the following 6 years (t =7 through t =12). the 1st deposit will be made a year from today. in addition, family just gives him $25,000 graduation gift which he will deposit immediately (t =0). if the accounts earns 9% compounded annually, how much will he have when he starts his business 12 years from now.Explanation / Answer
after the end of 1 year amount = 25000*1.09 =27250
7500 added
2nd year = (27250+7500)*1.09 = 37877.5
at the end of 12 years amount = 25000(1.09)12 + 7500 {(1.09)11 +1.0910+......1.096) + 15000(1.095 + .....1.09 +1)
=70316 + 94630 + 112850
=277796
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.