Assume that the expected rate of return on the market portfolio is 23% and the r
ID: 2675025 • Letter: A
Question
Assume that the expected rate of return on the market portfolio is 23% and the rate of return on T-bills (the risk-free rate) is 7%. The standard deviation of the market is 32%. Assume that the market portfolio is efficient.(a) What is the equation of the capital market line?
(b) i. If an expected return of 39% is desired, what is the standard deviation of the corresponding portfolio?
ii. If you have $100 to invest, how should you allocate it to achieve the above portfolio?
(c) If you invest $300 in the risk-free asset and $700 in the market portfolio, how much money should you expect to have at the end of the year?
Explanation / Answer
a)E = rf + ( Em-rf /m)
E = 7 + (23-7/32)
E = 7 + /2 = 2E = 14+
b)if E = 39% then from eqn = 2E-14 = 64%
c) return on risk free asset = 300*(0.07) = $21
return from market portfolio = $700*(0.23) = $161
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.