On February 19, 2004, Angela purchased 100 shares of ABC stock at a total cost o
ID: 2676659 • Letter: O
Question
On February 19, 2004, Angela purchased 100 shares of ABC stock at a total cost of $1,712.50. She received a total of $125.00 in dividends and sold the stock today, February 22, 2005. Her net proceeds from the sale are $1,892.40. Angela has a combined state and federal marginal tax rate of 32%. Her combined state and federal tax rate on both her capital gains in excess of one year and her dividend income is 18%. What is Angela's after-tax holding period return on her investment in ABC stock?A) 11.0%
B) 12.1%
C) 13.2%
D) 14.6%
Explanation / Answer
1892.4-1712.5 = $179.9 total gains =$125 + $179.9 = $ 304.9 after tax deduction of 18% returns =0.82 x 304.9 =$250.018 returns =$250.018/$1712.5 = 0.1459 D)14.6%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.