You are considering an investment in Keller Corps stock, which is expected to pa
ID: 2679335 • Letter: Y
Question
You are considering an investment in Keller Corps stock, which is expected to pay a dividend of $2.00 a share at the end of the year (D1 = $2.00) has a beta of 0.9. The risk-free rate is 3.5%, and the market risk premium is 5.3%. Keller currently sells for $39.00 a share, and its dividend is expected to grow at some constant rate g. Assuming the market is in equilibrium, what does the market believe will be the stock price at the end of 3 years? (That is, what is P??3 ?) Round your answer to two decimal places.Explanation / Answer
Required rate of return = Risk-free rate + beta*Risk premium
Required rate of return = 3.5% + 0.9*5.3%
Required rate of return = 8.27% = 0.0827
Constant growth rate,
g = k - D1/P
g = 0.0827 - 2/39
g = 0.031418 or 3.1418%
Stock price at the end of 3 years = $39 (1+0.031418)3
Stock price at the end of 3 years = $42.79
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.