Your company plans to borrow $11 million for 12 months, and your banker gives yo
ID: 2681781 • Letter: Y
Question
Your company plans to borrow $11 million for 12 months, and your banker gives you a stated rate of 22 percent interest.Calculate the effective rate of interest for the following types of loans.
(a)
Simple 22 percent interest with a 22 percent compensating balance. (Round your answer to 2 decimal places. Omit the "%" sign in your response.)
Effective rate %
(b)
Discounted interest. (Round your answer to 2 decimal places. Omit the "%" sign in your response.)
Effective rate %
(c)
An installment loan (12 payments). (Round your answer to 2 decimal places. Omit the "%" sign in your response.)
Effective rate %
(d)
Discounted interest with a 11 percent compensating balance. (Round your answer to 2 decimal places. Omit the "%" sign in your response.)
Effective rate %
Explanation / Answer
a.2.42m/11m= 22% b.2.42/(11-2.42)= 28.21% c. [(2.42/12/11)+1]^12-1= 24.31% d. 1.21/(11-1.21)= 12.36%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.