Expected return A stock\'s returns have the following distribution: Demand for t
ID: 2682390 • Letter: E
Question
Expected returnA stock's returns have the following distribution:
Demand for the
Company's Products Probability of This Demand Occurring Rate of Return If
This Demand Occurs
Weak 0.1 -38%
Below average 0.4 -11
Average 0.3 13
Above average 0.1 37
Strong 0.1 71
1.0
Calculate the stock's expected return. Round your answer to two decimal places.
%
Calculate the stock's standard deviation. Round your answer to two decimal places.
%
Calculate the stock's coefficient of variation. Round your answer to two decimal places.
Explanation / Answer
stock's expected return= (.1x-38)+(.4x-11)+(.3x13)+(.1x37)+(.1x71)= 6.5% stock's standard deviation= 29.022 coefficient of variation= 29.022/6.5x100= 4.465%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.