Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A firm has Net Income of 200,000 and 50,000 shares of common stock outstanding.

ID: 2684236 • Letter: A

Question

A firm has Net Income of 200,000 and 50,000 shares of common stock outstanding. However, they have 10,000 shares of Preferred Stock which received $2 per share in dividends. They also had warrants that can be converted into 20,000 shares of common stock for $25. Their current stock price is $30. They also have 600 bonds with a face value of 1,000 and a coupon rate of 6%. These bonds can be converted into15,000 shares of stock. Their marginal tax rate is 40%. What is their Primary EPS?

Explanation / Answer

=> EPS = 200000-10000*2)/(50000+20000*35/20 + 15000) = 180000/100000 = 1.8 therefore EPS =1.8

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote