Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Your firm is contemplating the purchase of a new $580,000 computer-based order e

ID: 2685668 • Letter: Y

Question

Your firm is contemplating the purchase of a new $580,000 computer-based order entry system. The system will be depreciated straight-line to zero over its five-year life. It will be worth $60,000 at the end of that time. You will be able to reduce working capital by $75,000 (this is a one-time reduction). The tax rate is 35 percent and the required return on the project is 15 percent.


If the pretax cost savings are $200,000 per year, what is the NPV of this project?


If the pretax cost savings are $150,000 per year, what is the NPV of this project?


At what level of pretax cost savings would you be indifferent between accepting the project and not accepting it?

Your firm is contemplating the purchase of a new $580,000 computer-based order entry system. The system will be depreciated straight-line to zero over its five-year life. It will be worth $60,000 at the end of that time. You will be able to reduce working capital by $75,000 (this is a one-time reduction). The tax rate is 35 percent and the required return on the project is 15 percent.


If the pretax cost savings are $200,000 per year, what is the NPV of this project?


If the pretax cost savings are $150,000 per year, what is the NPV of this project?


At what level of pretax cost savings would you be indifferent between accepting the project and not accepting it?

Explanation / Answer

Dep= 580,000/5= $116000

Gross profit 200000

Dep (116000)

EBIT 84000

Tax(.35) (29400)

NI 54600

OCF= 84000+116000-29400= $170600

After tax salvage= 60000(1-.35)= $39000

cashflow for 5 years

0 1 2 3 4 5

Capital invst.-580000 39000

NWC 75000 -75000

-505000 170600   170600   170600   170600   170600

134600

NPV=   -505000+ 170600/1.15+(170600/1.15^2)+(170600/1.15^3)+(170600/1.15^4)+(134600/1.15^5)=$ 48979.3

IF the Gross profit= 150,000

OCF=$138100

NPV=   -505000+ 138100 /1.15+(138100 /1.15^2)+(138100 /1.15^3)+(138100 /1.15^4)+(102100/1.15^5)=$-59965.74   

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote