25. Panelli\'s is analyzing a project with an initial cost of $102,000 and cash
ID: 2686462 • Letter: 2
Question
25. Panelli's is analyzing a project with an initial cost of $102,000 and cash inflows of $65,000 in year one and $74,000 in year two. This project is an extension of the firm's current operations and thus is equally as risky as the current firm. The firm uses only debt and common stock to finance its operations and maintains a debt-equity ratio of 0.45. The after-tax cost of debt is 4.8%, the cost of equity is 12.7%, and the tax rate is 35%. What is the projected net present value of this project?Explanation / Answer
wacc = 4.8*45/(145) + 12.7*100/(145) = 10.248%
discount rate = wacc
hence NPV = -102000 + 65000/(1+0.10248) + 74,000/(1+0.10248)^2
= $17,840.17
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.