Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

<?xml:namespace prefix = o ns = \"urn:schemas-microsoft-com:office:office\" /?>

ID: 2688223 • Letter: #

Question

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /?>

BALANCE SHEET

2012

2011

ASSETS

Cash

$40,000

$50,000

Accts. Receivable

260,000

200,000

Inventory

500,000

450,000

Total current assets

800,000

700,000

Fixed assets, net

400,000

300,000

Total assets

$1,200,000

$1,000,000

LIABILITIES AND EQUITY

Accts. Payable

$170,000

$130,000

Bank loan

90,000

90,000

Accruals

70,000

50,000

Total current liabilities

330,000

270,000

Long-term debt, 12%

400,000

300,000

Common stock, $10 par

300,000

300,000

Capital surplus

50,000

50,000

Retained earnings

120,000

80,000

Total liabilities & equity

$1,200,000

$1,000,000

Income statement

2012

2011

Net sales

$1,500,000

$1,300,000

Cost of goods sold

900,000

780,000

Gross profit

600,000

$20,000

Expenses: gen/admin

150,000

150,000

Marketing

150,000

130,000

Depreciation

53,000

40,000

Interest

57,000

45,000

Earnings before taxes

190,000

155,000

Incomes taxes

76,000

62,000

Net income

$114,000

$93,000

This problem uses the financial statements for the Genatron Manufacturing Corporation for the years of 2012 and 2011 from problem 6

a. Calculate Genatron

BALANCE SHEET

2012

2011

ASSETS

Cash

$40,000

$50,000

Accts. Receivable

260,000

200,000

Inventory

500,000

450,000

Total current assets

800,000

700,000

Fixed assets, net

400,000

300,000

Total assets

$1,200,000

$1,000,000

LIABILITIES AND EQUITY

Accts. Payable

$170,000

$130,000

Bank loan

90,000

90,000

Accruals

70,000

50,000

Total current liabilities

330,000

270,000

Long-term debt, 12%

400,000

300,000

Common stock, $10 par

300,000

300,000

Capital surplus

50,000

50,000

Retained earnings

120,000

80,000

Total liabilities & equity

$1,200,000

$1,000,000

Explanation / Answer

Hi, Please find the answer as follows" Part A: 2012 = 800000 - 330000 = 470000 2011 = 700000 - 270000 = 430000 Part B: Current Ratio: 2012 = 800000/330000 = 2.42 2011 = 700000/270000 = 2.59 Acid Test Ratio: 2012 = (800000 - 500000)/330000 = 0.91 2011 = (700000 - 450000)/270,000 = 0.93 Part C: ACP: 2012 = 260000/(1500000/365) = 63.3 days 2011 = 200000/(1300000/365) = 56.2 days Inventory Turnover: 2012 = 900000/500000 = 1.80 2011 = 780000/450000 = 1.73 Part D: Firm's accounts receivables balance has increase, and the firm is able to covert its inventory to sales faster than in the year 2011. Thanks, Aman

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote