The Robinsons Company has a net sales of $1,200,000 in 2010 and $1,300,000 in 20
ID: 2688727 • Letter: T
Question
The Robinsons Company has a net sales of $1,200,000 in 2010 and $1,300,000 in 2011. 2010 2011 Cash and marketable securities $50,000 $50,000 Accounts Receivable 300,000 350,000 Inventories 350,000 500,000 Total current assets $700,000 $900,000 Accounts payable $200,000 $250,000 Bank loan 0 150,000 Accruals 150,000 200,000 Total current liabilities $350,000 $600,000 a. Determine the receivable turnover for each year. b. Calculate the average collection period for each year. c. Based on the receivables turnover for 2010, estimate the investment in receivables if net sales were $1,300,000 in 2011. d. How much change in the 2011 receivables occurred.Explanation / Answer
a)Receivable Turnover =Net credit sales/Receivables for 2010 Receivable Turnover =1,200,000/300,000 =4 for 2011 Receivable Turnover =1,300,000/350,000 =3.71 b)for 2010 Average collection period=365/3.71 =98.27 days for 2011 Average collection period =365/4 =91.25 days c)Investment Receivables =1,300,000/4 =325,000 d)change in receivables =350,000-325,000 =$25,000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.