A company is considering the purchase of a new equipment. The equipment costs $3
ID: 2689755 • Letter: A
Question
A company is considering the purchase of a new equipment. The equipment costs $350,000, and an additional $110,000 is needed to install it. The equipment will be depreciated straight-line to zero over five-year life. The equipment will generate additional annual revenue of $265,000 and it will have annual cash operating expenses of $83,000. The equipment will be sold for $85,000 after five years. An inventory investment of $73,000 will be required during the start of the project. If the tax rate is 40% and the required return is 10%, what is this projectExplanation / Answer
Outlay = FCInv + NWCInv Sal0 + T(Sal0 B0)
Outlay = (350,000 + 110,000) + 73,000 0 + 0 = $533,000
The installed cost is $350,000 + $110,000 = $460,000,
so the annual depreciation is $460,000/5 = $92,000.
The annual after-tax operating cash flow for Years 15 is
CF = (S C D)(1 T) + D = (265,000 83,000 92,000)(1 0.30) + 92,000
CF = $155,000
The terminal year after-tax non-operating cash flow in Year 5 is
TNOCF = Sal5 + NWCInv T(Sal5 B5) = 85,000 + 73,000 0.30(85,000 0)
TNOCF = $132,500
The NPV is 5 155,000
132,500 +
= $136,844 answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.