You have been asked by the president of your company to evaluate the proposed ac
ID: 2693244 • Letter: Y
Question
You have been asked by the president of your company to evaluate the proposed acquisition of a new special purpose truck. You hire a consultant to make a recommendation. The consultant charges you $1500 and recommends a CP8 truck. The truck's price is $40,000 and it will cost another $10,000 to modify it for special use by your firm. The company expects to sell this new truck in three years for $20,000 (salvage value), Use of the truck will require an increase in the company's net working capital of $2,000. Use of the truck is expected to increase the firm's EBIT by $25,000. The firm's marginal tax rate is 40%. What is: a. the initial outlay required to fund this project? b. the annual after tax cash flows for the new truck project? c. the terminal cash flow for the new truck project?Explanation / Answer
a) Initial outlay = 1500 + 40000 + 10000 + 2000 = $ 53,500
b) depreciation per year = $ 20,000/3
EBIT = $25,000
EBIT - depreciation = 25,000-20,000/3 = $ 18,333.3
tax = .4*18,333.3 = 7,333.33
EBIT - tax = 25,000-7,333.33
after tax cash flow = $ 17,666.67
cash flow = -53,500 + 17,666.67 + 17,666.67 + 17,666.67 + 20,000
Terminal cash flow = $20,000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.