6. Beach Control Systems will invest $90,000 in a temporary project tat will gen
ID: 2696653 • Letter: 6
Question
6. Beach Control Systems will invest $90,000 in a temporary project tat will generate the following cash inflows for the next three years.
Year Cash Flow
1 $23,000
2 38,000
3 60,000
The firm will be required to spend $15,000 to close down the project at the end of three years. If the cost of capital is 10%, should the investment be undertaken? Use the present value method.
Explanation / Answer
PVof cash flows = 23000/1.1+(38000/1.1^2)+(60000/1.1^3)-(15000/1.1^3)= $86123.22
Investment = 90,000
Since the PV is less than inital investment, theinvestment should not be undertaken
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.