The Weldon Electronics Corporation is about to begin producing and selling its p
ID: 2697025 • Letter: T
Question
The Weldon Electronics Corporation is about to begin producing and selling its prototype product. Annual cash flows for the next five years are forecasted as:
Year Cash Flow
1 -$100,000
2 -$50,000
3 $50,000
4 $400,000
5 $800,000
A. Assume that the Year 6 cash flows are forecasted to be $1,000,000 in the stepping stone year and are expected to grow at a 5 percent compound annual rate thereafter. Assuming that the investors still want a 50 percent rate of return on their investment, calculate the venture
Explanation / Answer
Calculation is similar to how we do for Stocks & Dividends.
Constant Growth begins at End of Y6.
So P6= D7/(Ks-g) = D6*(1+g)/(Ks-g)
= 1000000*(1+5%)/(50%-5%) = 2,333,333
So HV = P6 = 2,333,333
So PV = -100000/(1+50%)^1-50000/(1+50%)^2+50000/(1+50%)^3 +400000/(1+50%)^4+800000/(1+50%)^5 + 2333333/(1+50%)^6
= $315,135 .............Ans (a)
Constant Growth begins at End of Y6.
So P6= D7/(Ks-g) = D6*(1+g)/(Ks-g)
= 1000000*(1+5%)/(25%-5%) = 5,250,000
So HV = P6 =5,250,000
So PV = -100000/(1+50%)^1-50000/(1+50%)^2+50000/(1+50%)^3 +400000/(1+50%)^4+800000/(1+50%)^5 + 5250000/(1+50%)^6 = $571,193 ..............Ans (b)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.