Howell Enterprises is forecasting EPS of $4.00 per share for next year. The firm
ID: 2697236 • Letter: H
Question
Howell Enterprises is forecasting EPS of $4.00 per share for next year. The firm has 10,000 shares outstanding, it pays 12 percent interest on its debt, and it faces a 40 percent marginal tax rate. Its estimated fixed costs are $80,000 while its variable costs are estimated at 40 percent of revenue. The firm's target capital structure is 40 percent equity and 60 percent debt and it has total assets of $400,000. On what level of sales is Howell basing its EPS forecast?<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />
Please show work
Explanation / Answer
EPS = $4.00 per share
Total Earning = 4*10000 = $40,000
Add: Income Tax = 40000*.4/0.6 = $26,667
Earning before tax = $66,667
Add: Interest Expenses = $28,800
(400,000*60%*12%)
EBIT = $95467
Add: Fixed Cost = $80,000
Contribution = $175,467
Add: Variable Cost = 175467/0.6 * 40% = $1,16,978
Sales = $292,445
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.