Thornley Machines is considering a 3-year project with an initial cost of $960,0
ID: 2697301 • Letter: T
Question
Thornley Machines is considering a 3-year project with an initial cost of $960,000. The project will not directly produce any sales but will reduce operating costs by $500,000 a year. The equipment is depreciated straight-line to a zero book value over the life of the project. At the end of the project the equipment will be sold for an estimated $143,000. The tax rate is 34 percent. The project will require $26,000 in extra inventory for spare parts and accessories. Should this project be implemented if Thornley's requires a rate of return of 14 percent? Why or why not?
Thornley Machines is considering a 3-year project with an initial cost of $960,000. The project will not directly produce any sales but will reduce operating costs by $500,000 a year. The equipment is depreciated straight-line to a zero book value over the life of the project. At the end of the project the equipment will be sold for an estimated $143,000. The tax rate is 34 percent. The project will require $26,000 in extra inventory for spare parts and accessories. Should this project be implemented if Thornley's requires a rate of return of 14 percent? Why or why not?
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Initial Cash Flow = -960000 - 26000 = -986000
Operating Cash Flow = 500000*(1-.34) + (960000/3)*.34 = 438800
Final Cash Flow =
NPV = -960000 - 26000 + 438800/(1+.14)^1 + 438800/(1+.14)^2 + 438800/(1+.14)^3 + 143000*(1-.34)/(1+.14)^3 + 26000/(1+.14)^3 = 113985.2
Yes, the project should be accepted as it results in a + NPV.
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.