The Killington Corporation has planned capital expenditures of $40 million for t
ID: 2697357 • Letter: T
Question
The Killington Corporation has planned capital expenditures of $40 million for the upcoming fiscal year.
Killington's stock is currently selling at $20 per share. Flotation costs are 10%. The earnings growth rate
has been steady and is expected to continue. The last dividend paid was $0.91 per share and is expected
to grow at a rate of 10%. The company tax rate is 40%. The Mortgage bonds are currently selling for
$1,113. The bonds are 11%, $1,000 par and pay interest annually. They will mature in 10 years.
ALL FORMULAS CAN BE FOUND IN CHAPTER 10 SLIDES OR WACC EXAMPLE
Compute the after-tax cost of each component of capital.
a) 11% Bonds
b) Retained Earnings
c) New Common Stock
Explanation / Answer
a) 11% Bonds
Let before-tax cost of debt = rd
1,113 = 110/(1+rd) + 110/(1+rd)^2 + 110/(1+rd)^3 ....1110/(1+rd)^10
rd = 9.22%
before-tax cost of debt = 9.22%*(1-40%) =5.53%
b)20*(1-10%)=0.91*1.1/(re-10%)
re =15.56%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.