Assume a corporation has earnings before depreciation and taxes of $116,000 depr
ID: 2697776 • Letter: A
Question
Assume a corporation has earnings before depreciation and taxes of $116,000 depreciation of $44,000 and is in a 30 percent tax bracket.
How much would cash flow be if there were only $13,000 in depreciation? All other factors are the same.
How much cash flow is lost due to the reduced depreciation between $44,000 and $13,000?
Assume a corporation has earnings before depreciation and taxes of $116,000 depreciation of $44,000 and is in a 30 percent tax bracket.
(a)
How much would cash flow be if there were only $13,000 in depreciation? All other factors are the same.
(b)
How much cash flow is lost due to the reduced depreciation between $44,000 and $13,000?
Explanation / Answer
In the current case tax paid is ( 116000 - 44000 )*0.3 = 21600
Cash flow is 116,000 - 21,600 = 94,400
If depreciation is 13000
a) Cash flow is 116000 - ( 116000 - 13000 )*0.3 = 85100
b) Hence the lost cash flow is 94400 - 85100 = $9,300
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.