9,000 6.2 percent coupon bonds outstanding, with 20 years to maturity and a quot
ID: 2697877 • Letter: 9
Question
9,000 6.2 percent coupon bonds outstanding, with 20 years to maturity and a quoted price of 104. These bonds pay interest semiannually.
225,000 shares of common stock selling for $64.50 per share. The stock has a beta of 0.85 and will pay a dividend of $2.70 next year. The dividend is expected to grow by 5 percent per year indefinitely.
Calculate the WACC for Parrothead Enterprises. (Do not include the percent sign ($). Round your answer to 2 decimal places (e.g., 32.16).)
You are given the following information concerning Parrothead Enterprises:Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows: (for your clarification only - you need not rate this)
Cost of Debt
Coupon Payment = (1000*.062)/2 = 31
N = 40
PV = 1040
FV = 1000
R = ?
R = Rate(40, 31, - 1040, 1000) = 2.93*(1-.35) = 1.91*2 = 3.82%
Cost of Preferred Stock = 4.5/94 = 4.79%
Common Stock =Â
Re = 5 + .85*(12-5) = 10.95%
Re = 2.7/64.50 + .05 = 9.19%
Re = (10.95 + 9.19)/2 = 10.07%
WACC
Market Value
Weights (A)
Cost (B)
(A*B)
Debt
9360000
0.380
3.81
1.45
Preferred Stock
752000
0.031
4.79
0.15
Equity
14512500
0.589
10.7
6.31
24624500
1
7.90
WACC = 7.90% (The answer is still not 7.53%. That could be on account of approximate values.
Thanks.
Market Value
Weights (A)
Cost (B)
(A*B)
Debt
9360000
0.380
3.81
1.45
Preferred Stock
752000
0.031
4.79
0.15
Equity
14512500
0.589
10.7
6.31
24624500
1
7.90
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.