Travis & Sons has a capital structure which is based on 45 percent debt, and 55
ID: 2697887 • Letter: T
Question
Travis & Sons has a capital structure which is based on 45 percent debt, and 55 percent common stock. The pre-tax cost of debt is 7.5 percent, and the cost of common stock is 13 percent. The company's tax rate is 39 percent. The company is considering a project that is equally as risky as the overall firm. This project has initial costs of $325,000 and annual cash inflows of $87,000, $279,000, and $116,000 over the next three years, respectively. What is the projected net present value of this project?
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
First Calculate WACC = Weight of Debt*After Tax Cost of Debt + Weight of Equity*Cost of Equity
WACC =.45*7.5*(1-.39) + .55*13 = 9.20875 or 9.21%
NPV = -325000 + 87000/(1+.0921)^1 + 279000/(1+.0921)^2 + 116000/(1+.0921)^3 = 77647.07
NPV would be = 77647.07
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.