Frederick & Co. expects its EBIT to be $100,000 every year forever. The firm can
ID: 2698028 • Letter: F
Question
Frederick & Co. expects its EBIT to be $100,000 every year forever. The firm can borrow at 9 percent. Frederick currently has no debt, and its cost of equity is 23 percent. If the tax rate is 32 percent, the value of the firm is ___________. The value will be _________if Frederick borrows $63,000 and uses the proceeds to repurchase shares. (Do not include the dollar signs ($). Round your answers to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Please show how you get your work!
Thanks So Much,
Frederick & Co. expects its EBIT to be $100,000 every year forever. The firm can borrow at 9 percent. Frederick currently has no debt, and its cost of equity is 23 percent. If the tax rate is 32 percent, the value of the firm is ___________. The value will be _________if Frederick borrows $63,000 and uses the proceeds to repurchase shares. (Do not include the dollar signs ($). Round your answers to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Please show how you get your work!
Thanks So Much,
Explanation / Answer
income after tax = 10000(0.23) =23000
cost of equity = 23000*0.15 = 3450
value of firm = 19550
if fredrick borrows money
then cost of debt =63000*1.09 =5670
there will be no cost of equity
income b4 tax = 19550- 5670 =13880
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.