Suppose an individual invests $20,000 in a load mutual fund for two years. The l
ID: 2698208 • Letter: S
Question
Suppose an individual invests $20,000 in a load mutual fund for two years. The load fee entails an up-front commission charge of 2.5 percent of the amount invested and is deducted from the original funds invested. In addition, annual fund operating expenses (or 12b-1 fees) are 0.55 percent. The annual fees are charged on the average net asset value invested in the fund and are recorded at the end of each year. Investments in the fund return 7 percent each year paid on the last day of the year. If the investor reinvests the annual returns paid on the investment, calculate the annual return on the mutual fund over the two year investment period.
Explanation / Answer
Annual operating expenses= (19500 + 19500 (1.07)/2 x0.055=111.00375 ======================================================================================== Value of investment at end of year 1= 20753.99== ========================================================================================== Returnon mutual fund after I year = (20753.99-20000)20000=3.775% ====================================================================================== In year 2 Annual operating expenses=118.1421 Value of investment at end of year 2=22088.63 ========================================================================== Investor annual retune on mutual fund is =5.09 ========================================================================================================= 20 000=22088.63 (1+i)^2 ========================================================================================== I=5.09% answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.