Consider the following balance sheet for X Savings (in milllions). Assets Floati
ID: 2698597 • Letter: C
Question
Consider the following balance sheet for X Savings (in milllions).
Assets
Floating rate mortgages $ 40
(Currently 9% annuall7)
30-year fixed rate loans
(Currently 6% annuall7) 40
Total Assets 80
<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />
Liabilities and Equity
1-year time deposits
(currently 5% annually) $ 50
3-year time deposits
(Currently 7% annually) 20
Equity 10
Total liabilities and equity 80
a. What Is X’s expected net interest income at year end ?
b. What will net interest income be if interest rates rise by 1 percent ?
c. Using the cumulative repricing gap model, what is the expected net interest income for a 1 percent increase in interest rates ?
d. What will net interest income be at year end if interest rates on rate sensitive assets increase by 1% but interest rates on rate sensitive liabilities increase by 0.5% ?
Explanation / Answer
a) expected interest income = (40 * 0.09+ 40 * 0.06)=6
expected interest expense = (50 * 0.05 +20* 0.07)=3.9
expected net interest income = 6million - 3.9 million = 2.1 million
b) net interest income = 40 * 0.10+ 40 * 0.06-50*0.06 -20 * 0.07 = 2 million
c)using funding gap mosel
change in net interest income = (40-50) * 0.01 = -0.1million
d) net interest income = 40 * 0.10+ 40 * 0.06-50*0.055 -20 * 0.07 = 2.25 million
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.