Huang Industries is considering a proposed project whose estimated NPV is $12 mi
ID: 2698748 • Letter: H
Question
Huang Industries is considering a proposed project whose estimated NPV is $12 million. This estimate assumes that economic conditions will be average. However the CFO realized that conditions could be better or worse so she performed a scenario analysisss and obtained these results.
Economic Scenario Probability of Outcome NPV
Recession 0.05 $70 million
Below average 0.20 25 million
Average 0.50 12 million
Above average 0.20 20 million
Boom 0.05 30 million
Calculate the project's expected NPV, standard deviation and coefficient of variation
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answers as follows:
Expected NPV = .05*(-70) + .20*(-25) + .50*12 + .20*20 + .05*30 = 3 million
Standard Deviation = [.05*(-70 - 3)^2 + .20*(-25-3)^2 + .50*(12-3)^2 + .20*(20-3)^2 + .05*(30-3)^2]^1/2 = 23.622 million
Coeffcient of Variation = Standard Deviation/Expected NPV = 23.622 million/3 million = 7.874
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.