Problem 9-7 Calculating Salvage Value [LO 2] An asset used in a four-year projec
ID: 2698876 • Letter: P
Question
Problem 9-7 Calculating Salvage Value [LO 2]
An asset used in a four-year project falls in the five-year MACRS class (MACRS Table) for tax purposes. The asset has an acquisition cost of $8,200,000 and will be sold for $1,860,000 at the end of the project.
If the tax rate is 40 percent, what is the aftertax salvage value of the asset? (Do not include the dollar sign ($). Enter rounded answer as directed, but do not use the rounded numbers in intermediate calculations.Round your answer to 2 decimal places (e.g., 32.16).)
An asset used in a four-year project falls in the five-year MACRS class (MACRS Table) for tax purposes. The asset has an acquisition cost of $8,200,000 and will be sold for $1,860,000 at the end of the project.
Explanation / Answer
according to 5 year MACR, value left after 4 years is 1 - 0.2 - 0.32 - 0.192 - 0.1152 = 0.1728
Hence the book value is 8200000 * 0.1728 = 1416960
Tax = 0.4 * ( 1860000 - 1416960 ) = 177216
Net gain = 1860000 - 177216 = 1,682,784
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.