Caughlin Company needs to raise $75 million to start a new project and will rais
ID: 2698882 • Letter: C
Question
Caughlin Company needs to raise $75 million to start a new project and will raise the money by selling new bonds. The company will generate no internal equity for the foreseeable future. The company has a target capital structure of 75 percent common stock, 5 percent preferred stock, and 20 percent debt. Flotation costs for issuing new common stock are 11 percent, for new preferred stock, 8 percent, and for new debt, 3 percent.
What is the true initial cost figure the company should use when evaluating its project? (Enter your answer in dollars, not millions of dollars, i.e. 1,234,567. Do not round intermediate calculations and round your final answer to the nearest whole dollar amount.)
What is the true initial cost figure the company should use when evaluating its project? (Enter your answer in dollars, not millions of dollars, i.e. 1,234,567. Do not round intermediate calculations and round your final answer to the nearest whole dollar amount.)
Explanation / Answer
Weighted average flotation = 0.75 * 0.11 + 0.05 * 0.08 + 0.20 * 0.03 = 9.25%
amount raised * (1- 0.0925) = 75 million
amount raised = 75000000/(1-0.0925) = 82644628
initial cost = 82,644,628
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.