Winter wear inc has 6 percent bonds outstanding that mature in 13 years. The bon
ID: 2698952 • Letter: W
Question
Winter wear inc has 6 percent bonds outstanding that mature in 13 years. The bonds pay interest seminannualy and have a face value of 1000. Currently the bonds are selling for 993 each. What is the firms pre-tax cost of debt?
Please explain with calculator inputs. Meaning, N= 26 fv= 1000 ...
2. Hi tech products has 35,000 bonds outstanding that are currently quoted at 102.3 The bonds mature in 11 years and carry a 9 percent annual coupon. What is the firms aftertax cost of debt if the applicable tax rate is 35% .
Also explain including calculator inputs.
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Part A:
N = 26
FV =1000
PV = 993
PMT = 1000*.06*6/12 = 30
Pretax Cost of Debt = Rate(26,30,-993,1000) = 3.04%
Part B:
N = 11
FV =100
PV = 102.3
PMT = 100*.09 = 9
After Tax Cost of Debt = Rate(11,9, -102.3,100) = 8.67%*(1-.35) = 5.64%
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.