Dickinson Company has $11,900,000 in assets. Currently half of these assets are
ID: 2699092 • Letter: D
Question
Dickinson Company has $11,900,000 in assets. Currently half of these assets are financed with long-term debt at 9.5 percent and half with common stock having a par value of $8. Ms. Smith, vice-president of finance, wishes to analyze two refinancing plans, one with more debt (D) and one with more equity (E). The company earns a return on assets before interest and taxes of 9.5 percent. The tax rate is 40 percent.
Under Plan D, a $2,975,000 long-term bond would be sold at an interest rate of 11.5 percent and 371,875 shares of stock would be purchased in the market at $8 per share and retired.
Under Plan E, 371,875 shares of stock would be sold at $8 per share and the $2,975,000 in proceeds would be used to reduce long-term debt.
Compute the earnings per share for the current plan and the two new plans. (Round your answers to 2 decimal places. Omit the "$" sign in your response.)
Compute the earnings per share if return on assets fell to 4.75 percent. (Round your answers to 2 decimal places. Leave no cells blank - be certain to enter "0" wherever required. Negative amounts should be indicated by a minus sign. Omit the "$" sign in your response.)
Which plan would be most favorable if return on assets fell to 4.75 percent? Consider the current plan and the two new plans.
Compute the earnings per share if return on assets increased to 14.5 percent. (Round your answers to 2 decimal places. Omit the "$" sign in your response.)
Which plan would be most favorable if return on assets increased to 14.5 percent? Consider the current plan and the two new plans.
If the market price for common stock rose to $10 before the restructuring, compute the earnings per share. Continue to assume that $2,975,000 in debt will be used to retire stock in Plan D and $2,975,000 of new equity will be sold to retire debt in Plan E. Also assume that return on assets is 9.5 percent. (Round your answers to 2 decimal places. Omit the "$" sign in your response.)
If the market price for common stock rose to $10 before the restructuring, which plan would then be most attractive?
Under Plan D, a $2,975,000 long-term bond would be sold at an interest rate of 11.5 percent and 371,875 shares of stock would be purchased in the market at $8 per share and retired.
Explanation / Answer
current plan :
EBIT = 11900000 * 9.5% = 1130500
interest = 5950000 * 9.5% = 565250
EBT = 1130500 - 565250 = 565250
taxes = EBT * 0.40 = 226100
EAT = 565250 - 226100 = 339150
common shares = 5950000 / 8 =743750
EPS = EAT/common shares = 339150/743750 = 0.456
plan D
EBIT = 11900000 * 9.5% = 1130500
interest = 5950000 * 9.5% + 2975000 * 11.5% = 907375
EBT = 1130500 - 907375 = 223125
taxes = EBT * 0.40 =89250
EAT = 223125 - 89250 = 133875
common shares = 371875
EPS = EAT/common shares = 133875/371875 = 0.36
plan E
EBIT = 11900000 * 9.5% = 1130500
interest = 5950000 - 2975000 * 9.5%= 282625
EBT = 1130500 -282625 = 847875
taxes = EBT * 0.40 = 339150
EAT = 847875 - 339150= 508725
common shares = 743750 + 371875 =1115625
EPS = EAT/common shares = 508725/1115625 = 0.456
B1) can be calculated as above except the EBIT changes and remaining can calculated as shown above......paln with best EPS is the best plan
b2)can be calculated as above except the EBIT changes and remaining can calculated as shown above
b3)can be calculated as above except the EBIT changes and remaining can calculated as shown above
b4) can be calculated as above except the EBIT changes and remaining can calculated as shown above......paln with best EPS is the best plan
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.