Given the following information, formulate an inventory management system. The i
ID: 2699163 • Letter: G
Question
Given the following information, formulate an inventory management system. The item is demanded 50 weeks a year.
Item cost
$10
Standard deviation of weekly demand
25 per week
Order cost
$250
Lead time
1 week
Annual holding cost (%)
33% of item cost
Service probability
95%
Annual demand
25750
Average demand
515 per week
a. State the order quantity and reorder point
Answer:
R = 556Q= 1975
Holding cost = $3,258.75
Ordering Cost = 3,259.49
***Need the formula....***
b. Determine the annual holding and order cost
Answer:
Holding Cost = $3,300.00
Ordering Cost = $3,218.75
The savings would $643.24
***Need the formula***
*** NEED THE FORMULA WRITTEN OUT AND BROKEN DOWN IN ORDER TO UNDERSTAND THE ANSWERS.
I
Explanation / Answer
a) sqrt(2*D*s/h)
b)h=annual holding cost
orderng cost = demand*price
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.