A company is considereing the purchase of a computer costing $500,000 with an ec
ID: 2699254 • Letter: A
Question
A company is considereing the purchase of a computer costing $500,000 with an economic life of 5 years. the computer will be fully depreciated over 5 years using the straight line method. the market value of the computer will be $100,000 in five years. the computer will replace division employees whose salaries combined total is $120,000 per year. The computer will also immediately lower the firm's required net working capital by $100,000. This amount of net working capital will be replaced once the computer is sold. The corporate tax rate is 34%.
What is:
Salvage value taxes?
Aftertax salvage value?
Cash flow outlay?
OCF for the year?
NPV adding back net working capital in year 5?
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answers as follows:
Salvage Value Taxes = 100000*.34 = 34000
After Tax Salvage Value = 100000*(1-.34) = 66000
Cash Flow Outlay = -(500000 - 100000) = -400000
OCF for the Year = 120000*(1-.34) + 500000/5*(.34) = 113200
NPV (Assuming 12% discount rate) = = - 400000 + 113200/(1+0.12)^1 + 113200/(1+0.12)^2 + 113200/(1+0.12)^3 + 113200/(1+0.12)^4 + 113200/(1+0.12)^5 + 66000/(1+0.12)^5 - 100000/(1+0.12)^5 = - 11231.8
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.