Crypton electronic has a structure consisting of 37% common stock and 63% debt.
ID: 2699344 • Letter: C
Question
Crypton electronic has a structure consisting of 37% common stock and 63% debt. A debt issue of $1000 par value, 6.2% bonds that mature in 15 years and pay annual interest will sell for $979. Common stock of the firm is currently selling for $29.87 per share and the firm expects to pay a $2.34 dividend next year. Dividends have grown at the rate of 4.9% per year and are expected to continue to do so for the for the foreseeable future. What is Crypton's cost of capital where the firms tax rate is 30%?
Explanation / Answer
Equity:
Gordon model Po=D1/(Ks-g)
We have cost of Equity Ks = D1/P0 +g
= 2.34/29.87 + 4.9%
= 12.73%
DEbt : Face value = FV=1000,
Current price = PV= 979
nper = 15, PMT = 6.2%*1000 = 62
SO Rate Kd = Rate(nper,pmt,pv,fv)
= Rate(15,62,-979,1000)
so Kd =6.42%
We have
WACC (Ka)= Wd*(Kd)*(1-t) + (We)*(Ke)
where Wd= The proportion of the financing taken on by debt
We= The proportion of the financing provided by equity
T=30%
And WACC (Ka) = Wd*(Kd)*(1-t)+ (We)*(Ke)
ie wacc = 63%*6.42%*(1-30%) + 37%*12.73%
= 7.54%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.