A silver mine can yield 11,000 ounces of silver at a variable cost of 32 per oun
ID: 2699542 • Letter: A
Question
A silver mine can yield 11,000 ounces of silver at a variable cost of 32 per ounce. The fixed costs of operating the mine are 44,000 per year. In half the years silver can be sold for $48, per ounce in the other years silver can be sold for only 24 per ounce ignore taxes.
What is the average cash flow you will receive from the mine if it is always kept in operation and the silver always is old in the year it is mined?
Average cash flow _____
Now suppose you can shut down the mine in years of low silver prices. Calculae the average cahs flow from the mine
Average cash flow. ___________
Explanation / Answer
total costs = 44000 + 11000 * 32 = 396000
Amount obtained in half the years is 48 * 11000 = 528000
Amount obtained in other half = 24 * 1100 = 264000
Average amount obtained = 528000 * 0.5 + 264000 * 0.5 = 396000
Hence Average cash flow = 396000 - 396000 = 0.
Average cash flow if the mine is shut down is 528000 - 396000 = 132,000
But given that silver is mined in only half the years the cash flow = 132000 * 0.5 = 66,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.