Steady As She Goes, Inc., will pay a year-end dividend of $3.30 per share. Inves
ID: 2699562 • Letter: S
Question
Steady As She Goes, Inc., will pay a year-end dividend of $3.30 per share. Investors expect the dividend to grow at a rate of 4% indefinitely.
If the stock currently sells for $33 per share, what is the expected rate of return on the stock? (Do not round intermediate calculations.)
If the expected rate of return on the stock is 16.5%, what is the stock price? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
a.If the stock currently sells for $33 per share, what is the expected rate of return on the stock? (Do not round intermediate calculations.)
Explanation / Answer
a) 3.3/33 *100 =10% rate of return
b) 16.5=3.3*100/x
x= 20 $ per share
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.